Referat: Film- og litteraturaften i JUKIBU

filmaften-1-2Torsdag den 17. marts mødtes 12 af klubbens medlemmer for at høre Ingelise Jensens fremlæggelse af bogen Kronvidnet, der giver en autentisk beretning om en ung mands kriminelle ’karriere’ hos Hells Angels. Adskillige år senere, da han pga. gæld er kommet i unåde, vælger han at sammenarbejde med politiet og vidne mod tidligere klubkammerater, for at kunne deltage i et vidnebeskyttelsesprogram. Han må herefter skifte identitet, opgive sin familie og gå under jorden for at komme ud af HA med livet i behold.

Den efterfølgende film Stille hjerte (instrueret af Bille August) var meget emotionel og gav masser af stof til eftertanke. Vi fulgte i filmen en ældre, uhelbredeligt syg kvinde, der hellere end at ende som en livløs grøntsag, beslutter sig for aktiv dødshjælp. Ikke overraskende har hendes familie og hendes kære for fleres vedkommende store vanskeligheder med at forholde sig til hendes beslutning og med at lade hende gå.

En interessant aften, der for de 2 indslags vedkommende havde nogle fælles temaer, som f.eks. hvilke valg man træffer i livet, konsekvenserne af disse valg og spørgsmålet om at tage eget ansvar.

Vivian Stahel