Referat: Biografaften “Kollektivet”

kollektivet (1)Onsdag aften den 27. april 2016 mødtes 19 af klubbens medlemmer og gæster i Kult Kino Atelier for at se den danske film Kollektivet.

Filmen handlede om akademikerparret Erik og Anna, som drømmer om et ægte fælleskab. Sammen med deres datter Freja etablerer de et kollektiv i Eriks store villa i Hellerup, hvor en håndful gode venner og enkelte helt nye bekendtskaber flytter ind. Det er venskab, kærlighed, familie og fællesskab under samme tag, indtil en jordrystende forelskelse sætter fællesskabet og kollektivet på den ultimative prøve.

Kollektivet er instrueret af Thomas Vinterberg, som bl.a. også er kendt for filmen Jagten. Filmen – siger han – er en kærlighedserklæring til en generation af idealister og drømmere, der for længst er vågnet op til virkeligheden.

Det var en fantastisk god film, som absolut kan anbefales!

Cecilie