Referat: Julefrokost – 26.11.2016

Klubbens julefrokost, der over de seneste år har udviklet sig til årets 2.-største arrangement, besøgtes også denne gang af en talstærk skare af glade medlemmer og gæster i festhumør. Igen iår var over 1/3 af festens deltagere fra ungdomsgruppen, der typisk på denne aften danner deres egen lille ”enklave”, hvor de hygger sig sammen. Traditionen tro gik nogle af de unge videre på bytur, da festen lakkede mod enden.

Som de tidligere år medbragte deltagerne et væld af lækre, danske retter – ialt 25 forskellige forretter, hovedretter og desserter … så det galt om at administrere appetitten med omhu og udvælge sine favorit-smagsprøver  derefter  😉

Aftenens underholdningsindslag leveredes af en ekstern gruppe af line dancers, som efter deres optræden fik omkring halvdelen af aftenens deltagere ud på gulvet til morskab for alle. Også pakkelegen, der iår centrerede omkring hovedbeklædninger, afstedkom megen latter og pjank, som det fremgår af de mange sjove billeder, der blev taget.

Det lykkedes os iår af opstille møbleringen i LoLa således, at der blev en del fri gulvplads. Denne udnyttedes hen på aftenen til en munter svingom, som sammen med det sidste buffet-indslag af skønne desserter og oste afsluttede dette års julefrokost. Tak til alle deltagere og medhjælpere for en vellykket aften!

Vivian Stahel

One Comment