Referat: Film- og Litteraturaften – 21.3.2017

Mennesker bliver spist

18 klubmedlemmer samledes i marts måned i JUKIBU til litteratur-inspiration og forevisning af en nyere dansk film.

Lotte Hey fortalte kort om den danske forfatter Erik Valeurs bog ”Logbog fra et livsforlis”. Bogen er dels en beretning om et følsomt barns opvækst dels en spændende krimi-historie centreret omkring en politikerfamilie og vævet sammen af mange forskellige tråde og mysterier. Spændende læsning! Bogen kan lånes hos Lotte.

Aftenens filmforevisning blev også denne gang lidt af et surprise-party, idet filmen ”Under sandet” formatmæssigt ikke var kompatibel med klubbens gamle projektionsudstyr. Et hasteindkøb tidligere på dagen af et nyt apparat kunne desværre ikke løse problemet, så vi endte med at se en anden film end planlagt. Valget faldt på filmen ”Mennesker bliver spist” med Erik Clausen og Bodil Jørgensen, der ellers var annnonceret til vores JUKIBU-aften i oktober 2017. En underholdende og også rørende film. Vi har i mellemtiden i klubbens bestyrelse valgt at udskifte vort forældede projektionsudstyr, så tekniske problemer forhåbentlig kan undgås fremover.

Venligst bemærk: Vi måtte derfor vælge at bytte om på de 2 film, således at vi den 12. oktober 2017 nu fremviser den præmierede danske film ”Under sandet”.

Vivian Stahel