Referat: Jubilæumsfest – 13.5.2017

Så blev der festet!

85 glade medlemmer i alderen fra 5 ½ måneder til 88 år mødtes lørdag formiddag midt i maj i Gasthaus zum Goldenen Sternen i St. Alban, Basel for at fejre klubbens 50-års jubilæum.

Vi sang fødselsdagssang og flere danske sange sammen med musiker-parret, Morten og Doris Garn. Doris spillede harmonika og Morten fik alle til at synge med. Ballon-sangen fik alle til at grine☺. Der blev holdt taler og klubben blev rost og fejret.

Kugle-kunstneren Darwin Juggling optrådte med et imponerende show ude i gården i dejligt solskin. Det var spændende at se, hvor fantastisk flot han kunne omgås med sine magiske kugler og samtidig bevæge sig til musikken. Vi fik også lov til at prøve at jonglere med hans bolde, til stor glæde for børn og voksne.

Efter en lækker brunch var det tid til de forskellige aktiviteter. Vi delte os op i tre grupper. Gruppen blå deltog til en lærerig rundvisning i St. Alban med Mike Stoll, som er en herlig fyr, der ved så mange detaljer om Basels historie og kan fortælle om tingene på en herligt spændende måde.

Gruppe grøn fik en interessant rundvisning med en god guide i Gegenwartsmuseum, der hører under Kunstmuseum Basel.

Gruppe pink var på Basler Papiermühle, hvor børnere fik mulighed for at lave papir med Basels vandmærke. Museets guide fortalte om fremstillingen af papir og hvor vigtigt det var før i tiden at kunne trykke biblen, for ellers tog det et år for en munk at skrive bibelen af.

Vi afsluttede dagen med en skøn sejltur på Rhinen, hvor vi fik en Apéro.

Det var en dejlig og solrig dag med fest, sang og masser af glade medlemmer.

Mette Rostén Moser

One Comment

  1. mette@danskeclubbasel.dk

    Kære medlemmer har i gode fotos så kom med dem har i gode dårlige kommentar så kom med dem alt er velkommen, kh Mette