Referat: Julefrokost – 17.11.2018

Årets julefrokost var som sædvanlig rigtig hyggelig

Der blev spist, skålet, fniset og grinet en masse. 48 glade deltagere mødte op medbringende ialt 21 forskellige, langt overvejende danske retter. Familien Bonnerup fra Jylland gæstede igen Basel i forbindelse med klubbens julefrokost. Mange tak for jeres besøg, vi glæder os hvert år til at se jer! Desuden deltog denne gang adskillige nye gæster og kommende nye medlemmer – som vi håber at byde velkommen igen til diverse arrangementer samt julefrokost & julefest i det nye år.

Deltagerne ved bordene blev denne gang rystet godt sammen, idet der var lejlighed til at skifte siddeplads og bord i løbet af aftenen. Årets pakkeleg sørgede som sædvanlig for hvin og ’stjæl pakker’-panik og udmundede i et gruppefoto, hvor alle bar hovedbeklædningen fra deres pakke.

Udover pakkelegen havde vi et par selskabslege mellem buffet-afsnittene: ’Gæt & grimasser’-leg, hvor én deltager pr. langbord agerede dukkefører sammen med en anden deltager, ’dukken’. Vinderbordet blev belønnet med marcipanbrød. Senere på aftenen var der ballon-dans (hænderne på ryggen!), hvor vinderparret modtog hver et gavekort til den nyåbnede smørrebrødsrestaurant i Boutique Danoise i Basel.

Tak til alle – deltagere, bestyrelsesmedlemmer samt medhjælpende partnere – for en vellykket aften!

Vivian Stahel