Referat: Fastelavnsfest – 24.02.2019

Til årets  fastelavnsfest den 24. februar mødte de fineste feer, prinsesser, spidermen, sorte slyngler og mariehøns op til at slå katten af tønden. Vi var 26 medlemmer og gæster der deltog i familiefesten i Riehen, deriblandt klubbens nuværende yngste medlem på 2,5 måned. Vi var meget glade for at kunne byde velkommen til et par nye ansigter.

Traditionen tro startede vi med at pynte fastelavnsris og vi må igen i år rose de meget kreative forældre for deres store indsats ved klippe- og klistrebordet, imens børnene ikke kunne vente med at komme i gang med at slå på den flotte tønde.

Efter mange omgange og lidt hjælp fra nogle stærke mødre og fædre faldt bunden endelig ud af tønden og åbenbarede dens skat af slik og serpentiner. Den måske lidt seje tønde mistede omsider også det sidste bræt. Kattekongen og kattedronningen fik hver en krone og en lille gave.

Den Sorte Slyngel slår ordentligt til!

Det var så velfortjent at vi kunne nyde nogle lækre og flotte hjemmelavede (fastelavns-)boller sammen med en kop kaffe eller et glas saftevand, desuden glædede ungerne sig over en dejlig godtepose. Selvfølgelig måtte fastelavnssangene og kåringen af de to bedst udklædte børn heller ikke mangle. Resten af eftermiddagen gik med hyggesnak og leg inde og ude i det dejlige solskinsvejr for børnene.

Næste år skal vi starte på en nye tradition: Bid til bolle! Det bliver sikkert rigtig sjovt og vi glæder os allerede til at se børnene i alle de fine kostumer hoppe rundt for at få fat i bollen!

_______________________________________________________________________________________

Sandra Stahel