Referat: Biografaften “Om det oändliga” – 05.03.2020

Med svenske Roy Anderssons seneste bidrag til filmfestivalen i Cannes bød klubbens biografaften i Kultkino Atelier på en usædvanlig men interessant filmoplevelse. Filmen, på dansk: ”Det uendelige”, har ingen sammenhængende handling i traditionel forstand men fremstår som en række individuelle scener – tableau’er om man vil, der illustrerer de mangfoldige aspekter i et (hvert) menneskes liv med hele dets følelsesregister.


Situationerne er skiftevis banale, dramatiske, ekstraordinære eller absurde og man griber efter nogen tid sig selv i nysgerrigt at afvente, hvilken følelse den næste scene mon vil illustrere eller fremkalde i én: Forundring, sorg, lykke, morskab, misundelse, angst, vrede, nag, længsel osv.
Det uendelige, nemlig livets energi,  henvises i filmen til med en banal, dagligdags scene, der via en kort kommentar bliver urkomisk.

En anderledes biograferfaring, hvor der i løbet af aftenen blev grinet en hel del i salen  😉

Vivian Stahel

Comments are closed.