Referat: Biografaften “L’Hermine”

lhermine1Torsdag aften den 10. marts 2016 mødtes 14 af klubbens medlemmer og gæster i Kultkino Atelier for at se den franske film L’Hermine med den bekendte danske skuespillerinde Sidse Babett Knudsen (kendt bl.a. fra TV-serien Borgen).

Filmen handlede om den forbitrede dommer Michel Racine, som i kriminalretten er kendt for aldrig at udmåle straffe på under 10 år. Hans verden ændrer sig dog, da kvinden Ditte Lorensen-Coteret bliver udvalgt som en del af juryen i en stor straffesag. Hans kontrollerede liv begynder i takt med retssagen at skifte retning.

Sidse Babett Knudsen har i de sidste 20 år har fået indtil flere både Bodil og Robert priser, inden hun for nylig modtog César-prisen (også kaldet „Frankrigs Oscar“) for sin præstation i L’Hermine. Hun spiller sammen med store, internationale navne som f.eks. Tom Hanks eller Anthony Hopkins.

Inden filmen startede, fik vi sammen dejlig kaffe og kage i biografens café. Det var en rigtig hyggelig aften med en god film og godt samvær.

Cecilie